Diş İmplantı Nedir 2024?

What is dental implant?

Diş İmplantı Nedir 2024?

Diş İmplantı Nedir?

Bir veya birkaç dişin kaybı durumunda, çeneye cerrahi olarak yerleştirilen ve dişleri değiştirmek için kullanılan titanyum vidalara diş implantı denir.
Metal bir post veya çerçeveye doğrudan yerine konan değiştirme dişleriyle, doğal dişler taklit edilebilir.

Bu işlem yaklaşık olarak 3 ila 6 ay sürer. Eğer hemen implant yerleştirme yapılırsa, süreyi kısaltır ve ziyaret sayısını azaltır. Ancak genellikle (%95 oranında) 3 ila 6 ay sürer.

Diş İmplantı Cerrahisi Öncesi Ağız İçi Muayene

Ağız içi muayene, kemik sırtı kusurları, taç ile kemik ilişkisi, mukozanın kalitesi ve alttaki kemiğin konturu gibi unsurları içerir.
Palpasyon, ortopantomografi ve tomografi, alttaki kemiği incelemek için kullanılır. Ağız içi muayene ayrıca mevcut restorasyonları ve rekonstrüksiyonları, çürümüş ve dolgulu dişleri, oral hijyen değerlendirmesini, periodontal muayeneyi, diş pulpu testini ve parafonksiyonel alışkanlıkların teşhisini de içerir.

Diş İmplantları Nasıl Yerleştirilir?

Ağız içi muayeneden sonra, çene kemiğiniz yeterince kalınsa diş implantı cerrahisi yapılır.

Diş İmplantı Cerrahisi Aşamaları

 • Alveolar sırt ve mukozanın görsel ve radyografik incelemesi.
 • Dişi açmak ve kemiği açığa çıkarmak için kesim yapılır.
 • Diş implantı metal vidasının yerleştirileceği kemikte delikler açılır.
 • Vida, kemiğin derinliklerine yerleştirilir.
 • Kapak vidaları veya iyileşme kapağı diş implantına takılır.
 • Flap birincil kapanış için dikilir ve cerrahi işlem tamamlanır.
 • Tek implant cerrahisi 15-20 dakika sürebilir.

Diş İmplantı İşleminin Protez Aşamaları

 • İyileşme kapağı veya gingivoformer çıkarılır ve izlenim kopyası diş implantına takılır.
 • Silikon bazlı izlenim malzemeleri ve ağız tepsileri ile diş izlenimi alınır.
 • Üst ve alt çenenin diş izlenimleri diş teknisyenine gönderilir.
 • Diş teknisyeni, abutment üzerinde protez restorasyonu (zirkonya veya metale porselen kaplama) hazırlar.
 • Protez, 2 veya 3 ziyaretten sonra hazır olur ve diş implantlarının üzerine yerleştirilir.
 • Diş izlenimi alma işlemi 2 veya 3 kez tekrarlanabilir. Diş izlenimleri alma işlemi, prosedürün en önemli kısmıdır. İzlenimde hatalar olursa, nihai protez implantlara uymayacaktır.
 • Diş implantı işlemi tamamlandı, implantınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız, diş implantı tedavisinden sonra ne yapmanız gerektiği hakkında yazılan makaleyi okumalısınız.

Diş İmplantları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Hangi diş implantı markası en iyisidir?

Hangi implant markasının diğerinden üstün olduğuna karar veremeyiz. Hem yerli hem de yabancı tüm implantlar titanyumdan yapılır. İmplantların başarısı markadan ziyade diş hekiminize bağlıdır. Hangi implant markasının seçileceğine ve maliyetine diş hekiminizle birlikte karar vereceksiniz.

Hangi klinik bölümü diş implantı cerrahisi yapar?

Deneyimli ve iyi eğitimli her genel diş hekimi diş implantı yerleştirebilir. Diş implantı cerrahisi tek bir klinik bölümüyle sınırlı değildir. Üniversite hastanelerinde diş implantları ağız cerrahisi bölümünde, periodontoloji bölümünde ve implantoloji bölümünde yerleştirilir.

Aynı randevuda kaç diş implantı yapılabilmektedir?

Aynı randevuda 12-16 diş implantı yerleştirilebilir.

Diş implantlarını yerleştirmek ne kadar zaman alır?

Cerrahinin süresi yerleştirilen diş implantlarının sayısına, cerrahinin tarafına, kemiğin kalite/miktarına bağlıdır. 1 diş implantı yerleştirmek yaklaşık 15-20 dakika sürer. Yan yana iki diş implantı yerleştirmek 20-25 dakika sürebilir.

Hangi yaşta implantlar yerleştirilebilir?

Hasta en az 18 yaşında olmalıdır. 18 yaşın altındaki insanlara implant yerleştirmemenin nedeni, o yaşa kadar kemik ve çenelerin büyümeye devam etmesidir.

Hangi durumlarda diş implantları çıkarılır?

Diş implantlarınız gevşemeye başlıyorsa çıkarılacaklardır (sorun protez parçasından ziyade implantın etrafında ise). Bu durum %1’den az vakada meydana gelir ve çok fazla ağrıya neden olmaz.

Diş implantı iltihaplanmaya neden olur mu?

Evet, diş implantlarının yerleştirilmesinden sonra iltihaplanma olabilir. Bunu doğal bir diş gibi düşünün. Diş kontrolü için rutin olarak gelmezseniz, implantların etrafını düzenli olarak fırçalamaz ve diş ipi kullanmazsanız implantların etrafında iltihaplanma olacaktır. Ağız hijyeninizi en üst düzeyde tutmalı ve kontrol için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

زراعة الأسنان

Diş implantları ne kadar süre dayanır?

Diş implantlarının ömrü birkaç şeye bağlıdır. Sigara içmeyen ve ağız hijyenlerini en üst düzeyde tutan hastalarda diş implantları uzun süre dayanır. Diş implantları doğal dişlerinizden üstün değildir. Doğal dişlerinizi kaybettiğiniz gibi diş implantlarınızı da kaybedebilirsiniz.

İyileşme kapakları implantlara nasıl takılır?

İyileşme Kapağı

Diş implantı kemiğe yerleştirildikten ve osseointegrasyonun gerçekleşmesi için bırakıldıktan sonra, iyileşme kapağı diş etlerinin üzerine ve sabitleme vidalarının üzerine yerleştirilir. İyileşme kapakları, implant çevresindeki yumuşak dokunun doğru kapanmasını sağlar ve diş etine, doğal görünüme estetik olarak yakın bir şekil ve form verir. Diş anestezisi yapıldıktan ve kapak vidasının çıkarılmasından sonra yerleştirilir.

Diş Çekimi Sonrası Diş İmplantı Yerleştirmek İçin Ne Kadar Süre Beklemeliyiz?

Bazı durumlarda diş implantları, diş çekiminden hemen sonra yerleştirilebilir. Ancak genellikle, implantları yerleştirmeden önce çekim sonrası iyileşmenin gerçekleşmesi için 2 ila 3 ay beklemek gerekir.

Çekim Sonrası İmplant Yerleştirme İçin Beklenmesi Gereken Durumlar:
 • Eğer dişin etrafında büyük bir lezyon varsa,
 • Çekimden sonra implantın stabilitesi için yeterli kemik yoksa,
 • Diş çekimi çok zor olacaksa.

Diş İmplantlarının Zararlı Etkileri Var mı?

Sağlıklı hastalarda diş implantlarının zararlı etkilerine dair rapor edilmiş bir durum yoktur. Eğer birine ihtiyacım olsaydı, köprüler yerine diş implantlarını tercih ederdim.

Diş İmplantı Cerrahisinden Sonra Sigara İçebilir miyim?

Sigara içmek, implant başarısızlığının en önemli nedenlerinden biridir. Ameliyattan sonra sigara içmemelisiniz. Sigara içme isteğine karşı koyamıyorsanız, en azından 7-10 gün (dikişler alınana kadar) beklemelisiniz.

Diş İmplantı Cerrahisinden Sonra Ağrı Hissedecek miyim?

Eğer diş hekiminizin reçete ettiği ağrı kesicileri alırsanız, herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz. Diş hekiminizi dinlemelisiniz.

Diş İmplantı Cerrahisinden Sonra Yemek Yiyebilir miyim?

Cerrahiden sonra uyuşukluk geçene kadar yemek yemek için beklemelisiniz. Uyuşukluk geçtikten sonra, cerrahi yapılan çene tarafıyla çiğnememelisiniz.

Latest Articles

Convenient appointment times

Schedule Your Appointment