Hizmetler Detayı

Zirkonyum Tedavisi

Zirkonyum Tedavisi

Diş kaplamaları temel olarak iki gruba ayrılır; metal içeren ve metal içermeyen kaplamalar. Zirkonyum diş kaplama zirkonyum dioksit yapıya sahip porselen diş kaplama yöntemidir. Metal içermezler. Zirkonyum özel fırınlarda oksijen ile birleştirilerek zirkonya seramiğine dönüştürülür ve diş kaplama malzemesi olarak kullanılır. Avantajlarına bakıldığında son yıllarda oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Genellikle diş çürüğü olan ya da daha estetik beyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Estetik etkinliği nedeniyle ön dişlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diş yüzeyine veya eksik diş bölgelerine uygulanabilir. Diş etine iyi oturur. Zirkonyum kaplı dişlere de doğal dişlerimizle aynı özeni göstermek gerekir.

Zirkonyum ve Diş Kaplamalarının Özellikleri

Alt ve üst dişlere zirkonyum kaplama uygulanabilir. Arka grup dişlerde sağlamlık, ön grup dişlerde estetik görünüm için sıklıkla kullanılmaktadır. Zirkonyum diş kaplamaları birçok avantajı olan malzemelerdir. Bu dişlerin özellikleri ve avantajları şunlardır:

 

Özel ısıtma işlemlerinden geçtikleri için yapıları oldukça sağlamdır.

-Kırılma, çatlama ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.

Korozyona karşı yüksek direnç.

Doğal diş minesi gibi ışık geçirgen bir yapıya sahiptir.

Metal yapı içermez.

Diş etlerine uyum sağlayarak diş eti sağlığına katkıda bulunur.

Işık geçirme özelliği sayesinde doğal beyaz bir görünüme sahiptir.

Uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Düşük ısı geçirgenliğine sahip olduğu için sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet oluşturmaz.

Metal destekli kaplamaların aksine ağızda tat değişikliği olmaz.

Diş eti uyumu sayesinde ağız kokusunu azaltır ve diş etinde koyu renk bırakmaz.

Doğal dişlere göre renk değişimi çok nadirdir.

Metalin neden olduğu alerjik reaksiyonlar önlenir.

Yüzey parlak ve pürüzsüzdür. Bu nedenle plak birikimine neden olmaz.

Zirkonyum Tedavisi

SSS

Zirkonyum dişlerin ömrü kişiden kişiye değişir. Kimisi 5-10 yıl kullanırken kimisi ömür boyu kullanabilir. Düzenli diş muayenesi olan ve diş sağlığına dikkat eden kişiler uzun yıllar zirkonyum kaplama kullanabilirler. Klinik ortamında yapılmayan tedavilerin ömrü kısa olur ve kişinin sağlığına zarar verebilir. Hastaya sağlıklı ve estetik bir gülümseme sağlamak için dişlerdeki görsel ve morfolojik bozukluklar bazen estetik kompozit dolgularla giderilir. Bu yöntemin yeterli olmadığı durumlarda zirkonyum kaplamalar, porselen laminateler ve kaplamalar ile birlikte devreye girmektedir. Porselen laminate işleminde dişlerde ya hiç aşındırma yapılmaz ya da çok az aşındırma yapılır. Porselen ya da zirkonyum uygulamaları uygun görülürse aşamalarda yapılan provalarda yine hastanın fikirleri alınarak bazı değişiklikler yapılabilir.
Need Help? Chat with us